על נגישות לבעלי מוגבלויות בבית ומחוצה לו

6 נושאים שחשוב לקחת בחשבון בהנגשה לבעלי מוגבלויות

אנשים עם מגבלה גופנית או מגבלת ניידות יכולים לעשות כל מה שהם רוצים: לטייל, ללמד, לנסוע ברחבי העולם, להתנדב, לרחוץ בבריכה ועוד. אולם כדי שיוכלו לחקור את גבולות האפשר עליהם להנגיש את סביבתם באמצעות פתרונות ניידות שיעזרו להם לנווט במקומות לא נגישים ולהגיע לכל מקום שיחפצו.

על נגישות לנכים בבית ומחוצה לו

מעלית ומעלון לבית

כאשר מתגוררים בבית עם יותר מקומה אחת וסובלים ממגבלת ניידות, החיים עלולים להפוך לאתגר ואף להשפיע על מידת העצמאות. התקנת מעלון או מעלית בבית יכולה לעשות הבדל משמעותי ולהקטין את התלות באחרים. כמו כן העובדה שאפשר להתנייד בין הקומות בקלות מאפשרת להמשיך לגור בבית ומבטלת את הצורך בחיפוש אחר פתרונות דיור חלופיים. מלבד מעלון בתוך הבית אפשר גם להתקין מעלון בריכה וליהנות מהחיים הטובים.

קלנועית

גם קלנועית מציעה המון יתרונות למוגבלויות שונות. היא מאפשרת להסתובב במרחב בציבורי בקלות, להגיע למרכזי קניות, חוגים או פעילויות בקלות, היא מגדילה את העצמאות ומקטינה את התלות במטפלים ואפשר להשתמש בה בכל עונות השונה, כולל בחורף. על קלנועיות איכותיות אפשר להעמיס דברים כמו תיקים, קניות ועוד והנסיעה עליהן מתנהלת לאט, בזהירות ובבטיחות.

רמפות

מדרגות מהוות סכנה לאנשים עם מוגבלות פיזית. גם אם בתוך הבית התקנתם מעלון, לעיתים בכניסה אל הבית יהיו כמה מדרגות בודדות אשר הופכות את הכניסה אליו למאתגרת. אם אתם גרים בבית קרקע אשר בכניסה אליו יש כמה מדרגות בודדות, או לחלופין, יש לכם בתוך הבית כמה מפלסים שמפרידות ביניהם מדרגות בודדות, רמפה יכולה להוות פתרון טוב. ישנן רמפות ניידות או מתקפלות שאפשר פשוט להניח על המדרגות וכך להפוך בקלות כל כניסה לנגישה יותר עבור כסא גלגלים, רמפות יכולות להוות פתרון גם כאשר אתם נמצאים בדרכים.

שדרגו את חדר האמבטיה

עבור אנשים עם מוגבלות חדר האמבטיה כולל מכשולים רבים. חלקם אפילו הופכים למסוכנים בעת מגע עם מים וסבון. אמבטיה יכולה להוות אתגר של ממש כאשר היא גבוהה והכניסה אליה מורכבת ויוצרת מחסום פיזי שלא פשוט להתגבר עליו. כיום ניתן לשלב בחדר האמבטיה מגוון גדול של פתרונות שיקלו על הניידות ויצרו חווית רחצה נעימה ובטוחה, הן בבית והן כאשר נמצאים בחופשה כמו למשל משטחים עמידים להחלקה, ידיות אחיזה וכיוצא בכך.

התקינו מעקות באזורי מפתח

אנשים עם מוגבלות פיזית או מגבלת ניידות מועדים יותר לנפילות, הניידות שלהם נמוכה יותר והם פחות עצמאיים באופן כללי מכיוון שזקוקים לעזרה לקום מכסאות, מהמיטה, מהשירותים. בעזרת הפתרונות הנכונים אפשר לשנות את המצב לחלוטין. התקנת מעקות באזורי מפתח למשל תפחית את הסיכון לנפילות ותסייע למשתמשים לקום בכוחות עצמם ולהרגיש יותר עצמאות. בנוסף המעקות הופכים את הניידות להרבה יותר בטוחה ומעצימים את השקט הנפשי.

מצאו את כלי התחבורה המתאים

מלבד קלנועית, ישנם רכבים מונגשים שמותאמים לבעלי מוגבלות ויכולים להפוך את שגרת חייהם לטובה הרבה יותר. באמצעות רכבים מונגשים גם אנשים עם מוגבלות יוכלו לצאת מהבית, לנסוע לטייל, לעשות סידורים ולהגיע גם אל יעדים רחוקים יותר מסביבת הבית. כלי רכב מונגשים כוללים מנגנונים מיוחדים שמאפשרים לבעלי מוגבלות לנהוג בהם ותא מטען גדול שמאפשר להכניס כסא גלגלים. ישנם רכבים שמגיעים עם רמפה או עם מעלון לרכב, ויש רכבים שלהם מערכת אלקטרונית חכמה שמאפשרת להפעיל את מערכות הרכב השונות בלחיצת כפתור.

לסיכום

יש דרכים רבות להנגיש את הבית וסביבת החוץ לבעלי מוגבלויות וכדי לבחור בפתרונות הטובים ביותר עבורכם ועבור בני משפחתכם כדאי להתייעץ עם מומחים לתחום. ברגע שאתם מוכנים להנגיש את הבית שלכם אנשי המקצוע הנכונים יעזרו לכם להוציא את הכל מהכוח אל הפועל ולמצוא את כל הפתרונות שיעזרו להרגיש כמה שיותר בנוח ולנהל חיים עצמאיים.

20 במאי 2020