מהם תקני הבטיחות למעלית בבניין

קשה לדמיין את החיים ללא מעלית המשדרגת משמעותית את איכות החיים. כיום כל בניין נבנה עם מעלית, אך קיימות גם אפשרויות שונות להוספת מעליות בפרויקטים קיימים בהתאם לתנאים ההנדסיים ולהשגת האישורים הנדרשים.

בכל מקרה, מעלית בבניין מחייבת עמידה בתקנות בטיחות מחמירות שנועדו להבטיח את בטיחות השימוש במעלית.
התקן הישראלי הרשמי למעליות הוא תקן מספר 2481 ורק חברה בעלת תו תקן זה רשאית להרכיב מעלית. התקן קובע סטנדרטים שונים להבטחת מבנה ואיכות המעלית, כמו למשל, שבתא המעלית תתוקן דלת למניעת הילכדות ושבמבנים הנישאים מעל גובה 72 מטרים יש להתקין גם גנרטור למקרה שתתרחש הפסקת חשמל.

 

המעלית לא עובדת? יורדים במדרגות

במידה והמעלית התקלקלה ויצאה מכלל שימוש או שהיא בדיוק עוברת תיקון, יש להשתמש במדרגות ולכן תמיד יהיו מדרגות חירום במבנה משרדים וכמובן גרם מדרגות בבניין מגורים. במקרה של שריפה – ההוראה היא להשתמש אך ורק במדרגות, חשוב לתת דגש על תקינות, נוחות ובטיחות המדרגות. כחלק מנושא הבטיחות, חשוב להשתמש במעקה מתכת למדרגות לעמידות מוגברת ואחיזה יציבה.

התקנת מעלית - סדן מעליות ומעלונים
לא עולים לפני שבודקים

חשוב לדעת שמעלית לא מתחילה פעילות לפני שהיא נבדקת. כל מעלית חדשה עוברת בדיקה מקיפה על מנת לוודא שהיא תוכננה ובנויה לפי התקן ושכל המערכות עובדות כראוי.
על פי החוק יש גם לבצע בדיקת בטיחות של המעלית פעם בחצי שנה המתבצעת בפועל על ידי בודק מוסמך למעליות, מוסמך ממשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.
התקנים מתייחסים לא רק למעלית אלא גם לחדר המכונות של המעלית שמחויב להיות בעל גישה נוחה במידת הצורך אבל צריך שביום יום הוא יישמר נעול. חלק בלתי נפרד מהשמירה על מעלית התחזוקה השוטפת הן בניקיון נכון שלא יפגע בתקינותה ועד סגירה תקינה של המעלית במידה ויש בעיה במנגנון של הדלת. במידה והמעלית לא כשורה, מייצרת רעשים מטרידים או נתקעת או שהדלת אינה נטרקת כראוי, חשוב לזמן טכנאי מעליות מוסמך שיוכל לאבחן את הבעיה ולטפל בה.

 

התחזוקה קובעת

יש לקחת בחשבון שחשוב להשקיע בתחזוקה שוטפת של המעלית בין אם מדובר בשימון רכיבים או בדיקת חיבורי חשמל וגם ניקיון המערכות לרבות הפיר על ידי המוסמכים לעניין.
על מנת לוודא שכולם משתמשים במעלית על פי הדרוש, חשוב להתקין במעלית שלט המפרט את התקנים כמו הגבלת משקל מותר, מספר הנוסעים המקסימלי ובמעליות קיים גם מנגנון אזהרה במידה שחלה חריגה במשקל הנוסעים או שיש בעיה והמעלית אינה עולה או יורדת. העישון במעלית אסור כיוון שהוא עשוי לגרום לדליקה ואסור גם להפעיל את הטלפון הסלולרי בעת השהייה במעלית, כיוון שהטלפון הסלולרי פולט קרינה מוגברת אלא אם כן מדובר במעלית העשויה מזכוכית משוריינת וגם במקרה זה, רק אם הוצב שלט המתיר זאת. 

העלייה במעלית אסורה לילדים בגילאי 14 ומטה ללא נוכחות מבוגר ובכל מקרה, חשוב שהילדים גם בליווי מבוגר לא ישתוללו במעלית. כמו כן, אסור לטלטל את המעלית ואם במעלית יש חלק שבור חשוב לבדוק עם הטכנאי האם ניתן לנסוע בה ובכל מקרה, בעת ניקיון המעלית חשוב למנוע גלישת מים לפיר המעלית. מומלץ לבדוק אחת לתקופה אם המעלית מתפקדת בזמן לחיצת כפתור עזרה והאם כפתור האעזקה אכן פועל. 

זכרו שבטיחות היא מעל הכל וחשוב מאוד לתכנן ולבנות מלכתחילה את המעלית בחברה מובילה ומקצועית שתדע לבצע מדידות ובניית מעלית בסטנדרט הגבוה ביותר. לאחר מכן, חשוב להנחות את כל המשתמשים במעלית על שימוש ראוי במעלית וכן לדעת שיש כתובת לפנות אליה במקרה של תקלה ושהמעלית שלכם בידיים הטובות ביותר. 

25 בפברואר 2020